Žrtve nasilja u porodici su u središtu četvorominutnog dokumentarnog filma „Nasilje u porodici: Putokaz ka izlazu“ koji je nastao u okviru zajedničke inicijative sistema UN i Vlade Crne Gore za ovogodišnju kampanju 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.
Kratki film autora Zorana Zonja Markovića, renomiranog crnogorskog producenta i filmskog reditelja, opisuje korake koje žrtve mogu da preduzmu kako bi pronašle izlaz iz nasilne situacije. Film takođe ilustruje strukturu sistemskog odgovora na nasilje i ukazuje na aktere koji pružaju podršku i pomoć žrtvama nasilja u porodici.
Govoreći na predstavljanju filma u Eko zgradi UN u Podgorici, rezidentna koordinatorka UN u Crnoj Gori Fiona Mekluni istakla je da sva dostupna istraživanja u ovoj oblasti ukazuju da većina žrtava nikada ne prijavljuje nasilje, dok su samo neke od njih preduzele konkretne korake da pronađu izlaz.
“Razlozi su brojni, uključujući strah od posljedica i sramote, ali i nedovoljno poznavanje resursa koji su u društvu dostupni za rješavanje njihovog problema. Stoga smo udružili snage sa predstavnicima različitih državnih institucija nadležnih za reagovanje na slučajeve nasilja, uz filmskog reditelja Zorana Markovića, kako bismo zajednički napravili video-tutorijal za žrtve nasilja u porodici.”
Fiona Mekluni, rezidentna koordinatorka UN u Crnoj Gori
Film „Nasilje u porodici: Putokaz ka izlazu“ snimljen je na osnovu Protokola o postupanju u slučajevima nasilja u porodici i nasilja nad ženama, koji je stupio na snagu 1. januara 2019. godine.
Značaj Protokola posebno je istakla državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelić, kao dokumenta kojim se utvrđuju odgovornosti različitih institucija u slučajevima nasilja u porodici.
“Protokol ima za cilj postizanje tri najvažnija cilja: primjena Istanbulske konvencije u radu institucija i organizacija u cilju pružanja efikasne i brze zaštite žrtvama nasilja; razmjena podataka i informacija putem informacionih sistema između relevantnih institucija i organizacija; i usklađivanje metodologija prikupljanja podataka sa relevantnim institucijama i organizacijama u cilju formiranja jedinstvene baze podataka.”
Vukica Jelić, državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja
Autor filma, reditelj i producent Zoran Marković Zonjo, očekuje da će film uticati na određene promjene u društvu.
“Čini mi se da su marginalizovane grupe u našem društvu u posljednje vrijeme sve vidljivije i da sve više uspijevaju da ostvare svoja prava. Nasilje nad ženama je i dalje tabu tema u crnogorskom društvu, ali nadam se da će ovaj film doprinijeti promjeni takvog stanja.”
Zoran Marković Zonjo, autor kratkog dokumentarca
Nasilje nad ženama fizičko, seksualno, psihičko i ekonomsko. Riječ je o jednom je od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava. Prema istraživanju koje je sproveo UNDP u Crnoj Gori, svaka druga žena je barem jednom u životu bila žrtva nasilja. Većina žrtava nikada ne prijavi nasilje: dvije trećine njih strahuje od posljedica, a jedna četvrtina zbog stida.