Kultura i umjetnost kao stubovi održivog razvoja
Sastanak ministara kulture Jugoistočne Evrope održan u Herceg Novom
Herceg Novi, Crna Gora, 5-6. decembar 2024.
Kao važnu potvrdu transformativne moći kulture za održivi razvoj, Crna Gora je, tokom svog predsjedavanja regionalnom inicijativom Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope (CoMoCoSEE), odabrala temu „Kultura i umjetnost za održivi razvoj.” Ministarski sastanak održan je u Herceg Novom 5. i 6. decembra 2024. godine, uz podršku UNESCO Regionalnog biroa za nauku i kulturu u Evropi. Sastanku su, pored Crne Gore kao predsjedavajuće, prisustvovale delegacije iz Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Moldavije, Rumunije, Sjeverne Makedonije, Srbije i Turske, kao i posmatrači: UNESCO i Italije.
Događaj je završen usvajanjem „Hercegnovske deklaracije o kulturi i umjetnosti za održivi razvoj.” Ova značajna posvećenost naglašava ključnu ulogu kreativnosti, nasljeđa i umjetničkog izraza u izgradnji inkluzivnih i održivih društava. Pozicioniranjem kulture i umjetnosti kao temelja razvoja, Crna Gora se pridružuje rastućem međunarodnom pokretu koji prepoznaje sposobnost kulture da unapređuje društvenu koheziju, ekonomski rast i odgovornost prema životnoj sredini.
Održivi razvoj prevazilazi ekonomski i ekološki napredak—on obuhvata ljude, identitet i zajedničke vrijednosti. Kulturno nasljeđe i umjetničko stvaralaštvo omogućavaju društvima da reflektuju izazove, artikulišu zajedničke težnje i osmisle inovativna rješenja za održivu budućnost. Hercegnovska deklaracija ističe ključne principe koji su u središtu UNESCO-ove misije, uključujući kulturnu raznolikost i inkluziju kroz promociju kulturnog dijaloga, zaštitu nasljeđa i osnaživanje marginalizovanih glasova za postizanje inkluzivnog razvoja. Takođe naglašava obrazovanje i cjeloživotno učenje kroz integraciju umjetnosti u obrazovne sisteme radi podsticanja kreativnosti, kritičkog razmišljanja i dubljeg razumijevanja izazova održivosti. Nadalje, Deklaracija prepoznaje inovacije i ekonomski rast kroz identifikaciju kreativnih industrija kao ključnih pokretača zapošljavanja, preduzetništva i kulturnog turizma.
Ova inicijativa je u skladu sa UNESCO-ovom Konvencijom o zaštiti i promociji raznolikosti kulturnih izraza iz 2005. godine, koja zagovara politike koje kulturu uzdižu kao ključnu komponentu održivog razvoja. Takođe potvrđuje i lokalizuje obaveze preuzete tokom MONDIACULT konferencije 2022. godine, gdje je kultura prepoznata kao ključni pokretač održivih i inkluzivnih politika. Usvajanje Hercegnovske deklaracije od strane CoMoCoSEE-a predstavlja progresivan korak ka usklađivanju nacionalnih kulturnih politika sa globalnim ciljevima održivosti.
Integrisanjem ovih principa u svoju nacionalnu razvojnu strategiju, Crna Gora postavlja snažan presedan za druge zemlje. Ova posvećenost jača razumijevanje da je za ostvarenje Ciljeva održivog razvoja (SDG) neophodna čvrsta kulturna dimenzija. Kultura jača otpornost, podstiče inovacije i ukorjenjuje razvoj u zajedničke ljudske vrijednosti.
UNESCO pozdravlja posvećenost CoMoCoSEE-a i ostaje predan pružanju podrške zemljama kroz tehničku ekspertizu, izgradnju kapaciteta i međunarodnu saradnju za sprovođenje ovih ambicioznih kulturnih politika. Kako region kreće ovim putem, UNESCO je spreman za saradnju, osiguravajući da kultura i umjetnost nastave da inspirišu napredak, osnažuju zajednice i oblikuju bolji svijet za buduće generacije. To uključuje dalju podršku Sjevernoj Makedoniji, koja je preuzela predsjedavanje od Crne Gore i koja će biti domaćin narednog sastanka ove važne regionalne inicijative.
CoMoCoSEE predstavlja najznačajniju regionalnu platfromu u oblasti kulture, koja služi razmjeni iskustava, uspostavljanju novih, zajedničkih modela saradnje i usaglašavanju prioriteta kulturnih politika. Ovaj regionalni savjet danas okuplja 12 država članica, dvije države u svojstvu posmatrača i tri međunarodne organizacije takođe u svojstvu posmatrača.