Udruženim snagama za škole 21. vijeka
Više od šest hiljada djece i nekoliko stotina nastavnika u sjevernoj regiji, najsiromašnijoj u Crnoj Gori, učestvuje u transformaciji škola za 21. vijek.
Podgorica, 8. mart 2024.
Da bi se digitalna revolucija desila u školama, moramo nastavnicima pružiti obuke iz digitalne pedagogije i opremiti učionice novim tehnologijama, što će svoj djeci omogućiti da stiču digitalne vještine – poruka je s današnje prezentacije zajedničke inicijative UN „Digitalno, inkluzivno i transformativno: Kvalitetno obrazovanje za sve”, koju su predstavili čelnici Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, UNICEF-a, UNESCO-a, Međunarodne organizacije rada (ILO) i UN-a.
“Cilj ove inicijative je rješavanje izazova koje donosi digitalna revolucija kroz stvaranje mogućnosti da preko šest hiljada djevojčica i dječaka, u najsiromašnijoj, sjevernoj regiji Crne Gore, u školama svakodnevno razvijaju digitalne vještine. Bolji kvalitet obrazovanja za ovu djecu donijeće im kvalitetnije poslove u 21. vijeku i pomoći im da prekinu ciklus siromaštva.” – kazao je Huan Santander, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović naglasila je da je digitalno okruženje postalo prirodno okruženje djece i mladih, te da je zadatak Ministarstva da, u skladu s ciljevima obrazovanja i vaspitanja, škola postane okruženje koje snažno podržava razvoj digitalnih i ostalih, s njima povezanih, kompetencija.
“Bez dovoljno kadrovskih kapaciteta iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija ne možemo sprovoditi digitalnu revoluciju ni u obrazovnom sistemu ni u drugim resorima, te dolazimo do toga da obrazovni sistem u procesu digitalne trasformacije ima ključnu ulogu. S tim u vezi, trudićemo se da, osim što je školama obezbijeđena računarska oprema, intenzivno radimo na kreiranju digitalnih sadržaja koji će unaprijediti obrazovno-vaspitni proces rada i obezbijediti u školama dovoljno resursa za modernizaciju nastave i rada škole.” – rekla je Anđela Jaksic-Stojanovic, ministarka prosvjete, nauke i inovacija.
Prema riječima v.d. rezidentnog koordinatora UN u Crnoj Gori Vladimira Gjorgjieva, zajednički projekti UN agencija koordinirano pružaju tehničku i ekspertsku podršku Vladi u ostvarivanju sistemskih rezultata.
„Ova inicijativa finansirana je iz Fonda za ubrzani razvoj Crne Gore, koji je osmišljen da objedinjuje donatorska sredstva i usmjerava ih ka razvojnim inicijativama, s posebnim senzibilitetom za najranjivije grupe. Ništa ne ilustruje tako jasno opravdanost postojanja Fonda kao inicijative poput ove – projekti s jasnom vizijom podrške zemlji koji vode ka održivom napretku u zajednicama”, kazao je Gjorgjiev i zahvalio partnerima koji su do sada pružili podršku Fondu – Evropskoj uniji i vladama Crne Gore, Švajcarske, Austrije, Luksemburga i Irske.
Šef UNESCO kancelarije u Sarajevu Siniša Šešum istakao je da je iz perspektive UNESCO-a kvalitetno i inkluzivno obrazovanje kamen temeljac društvenog napretka, a njegova integracija s digitalnim tehnologijama od suštinskog značaja za podsticanje ravnopravnog i održivog razvoja. „To je ujedno i naša zajednička odgovornost za buduće generacije”, poručio je Šešum.
Specijalistkinja za razvoj vještina i zapošljivosti MOR-a Alesandra Molc (Alessandra Molz) kazala je da ta organizacija, u vremenima višestrukih, brzih promjena, definiše obrazovanje i vještine kao najvažnije sredstvo za pojedince da se kreću kroz digitalnu transformaciju, a za društvo da kreira budućnost rada usredsređenu na čovjeka.
Izrada digitalnih sadržaja za nastavu, obuka nastavnika i ICT koordinatora, opremanje i pokretanje „EdTech” habova, organizacija digitalnih ljetnjih kampova za učenike – neke su od aktivnosti koje će se sprovoditi u okviru ove dvogodišnje inicijative. Digitalni sadržaji biće sastavni dio Digitalne škole koju je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija već razvilo u saradnji s UNICEF-om.