Podgorica, 1. jul 2022.
Razvijeni alati i novi uvidi za sprovođenje bolje socijalne politike i nove usluge po mjeri korisnika glavna su postignuća programa UN “Aktiviraj! Integrisana socijalna zaštita i zapošljavanje u cilju ubrzavanja napretka za mlade ljude u Crnoj Gori”, koji je danas sumiran završnom konferencijom u Podgorici.
Inicijativa, skraćenog naziva „Aktiviraj!“, usmjerena je na aktivaciju mladih ljudi koji su na marginama društva - nezaposleni, mladi van sistema obrazovanja i oni koji nemaju vještine neophodne za zasposlenje u 21. vijeku, a cilj je da se kroz efikasnije socijalne politike i unaprijeđene socijalne usluge omogući stvaranje šansi za ovu populaciju.
Rezidentni koordinator Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Piter Lundberg istakao je da je su inicijative poput ove naročito važne u periodima nestabilnosti i kriza, kakva je pandemija kovida-19.
"Ključ za ubrzanje razvoja je inovativnost na svim nivoima – u politikama i dizajnu usluga. Nadamo se da će ovi novi modeli odgovoriti na potrebe i pomoći u decentralizaciji planiranja troškova na svim nivoima, tako da sistemi socijalne zaštite mogu služiti svim ljudima kojima je to potrebno“, kazao je Lundberg.
Državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Edina Dešić ocijenila je da je program otvorio značajan prostor za transformaciju socijalnih politika.
"Rezultati dobijeni iz ovog projekta će biti značajan input za kreiranje politika socijalne i dječje zaštite na osnovu empirijskih dokaza, na način da podrška sistema bude usmejrena na one kojima je zaista potrebna“, naglasila je Dešić.
Vršiteljka dužnosti šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Sabina Žunić poručila je da se samo zajedničkim, međusektorskim naporima i stvaranjem široke mreže saradnje možemo izboriti da svaki mladi čovjek živi dostojanstven život.
"Novi pristupi osnaživanja mladih moraju uključivati njihovu veću participaciju u donošenju odluka. Kroz ovaj program, adolescenti i mladi su osnaženi, najprije, kroz radionice socio-emocionalnih vještina i podršku mentalnom zdravlju. Uskoro ćemo pokrenuti i portal koji će se baviti ovim temama, jer je mentalno zdravlje ključno za osvajanje svih drugih ciljeva u životu djece i mladih“, kazala je Žunić.
Projekat usmjeren na jačanje sistema socijalne zaštite, od novembra 2019. sprovode agencije UN u Crnoj Gori u saradnji s nacionalnim partnerima - Ministarstvom rada i socijalnog staranja, Ministarstvom finansija, Ministarstvom ekonomskog razvoja, Zavodom za zapošljavanje, centrima za socijalni rad i organizacijama civilnog društva. Inicijativu finansira Zajednički fond za održivi razvoj (Joint SDG Fund), čiji su donatori države članice Ujedinjenih nacija, Evropska unija, međunarodne agencije, privatni sektor i pojedinci.