Govor mržnje se javlja u svim društvima, bilo oflajn ili online. Ponekad može biti teško procijeniti kada je komentar smišljen kao govor mržnje – posebno kada je izražen u virtuelnom svijetu. Takođe se može osjećati neodoljivo pokušavati se nositi sa sadržajem koji je govor mržnje.
Međutim, postoji mnogo načina da se zauzme stav, čak i ako lično niste žrtva govora mržnje. I možete napraviti razliku. Sljedeći savjeti mogu biti od pomoći.
.
Stani i razmisli
Suzdržite se da sami ne dajete bilo kakve komentare mržnje i/ili prenosite takav sadržaj. Bilo na mreži ili van mreže, svi treba da djelujemo odgovorno kako bismo zaustavili širenje mržnje i dezinformacija. Pogledajte kampanju Ujedinjenih nacija #PledgetoPause kako biste saznali zašto je važno odvojiti trenutak za pauzu prije nego što podijelite sadržaj na mreži. Naučite kako to učiniti odgovorno – bilo da prosljeđujete poruku, ritvitujete priču ili gledate video u svom fidu.
Provjeri
U digitalnom svijetu uobičajeno je naići na dezinformacije i štetan sadržaj, ali relativno je lako provjeriti da li je sadržaj pouzdan. Da biste otkrili lažne i pristrasne informacije, uključujući propagandu i govor mržnje, provjerite porijeklo sadržaja uz pomoć pretraživača, alata za provjeru činjenica i drugih pouzdanih izvora. Takođe možete preuzeti slike i pokrenuti ih kroz alate za pretraživanje slika kako biste saznali gdje su se prvo pojavile.
Reaguj
Kad god je moguće, nemojte ćutati, čak ni kada su na meti drugi. Govorite mirno, ali odlučno protiv govora mržnje i prozovite ga kako biste jasno rekli da se ne slažete. Kada je relevantno, opovrgnite dezinformacije činjenicama, pružajući pouzdane izvore koji potkrepljuju svoj argument.
Razgovaraj
Jedan od načina da se uhvatite u koštac s govorom mržnje je širenje vlastitog odgovora kako biste bili sigurni da mržnja nije dominantna priča. Možete sučeliti govor mržnje pozitivnim porukama koje šire toleranciju, jednakost i istinu u odbranu onih koji su na meti mržnje.
Pruži podršku
Zauzimanje javnog stava i solidarnost sa ljudima koji su meta govora mržnje pokazuje da je odbacivanje mržnje odgovornost svakog pojedinca.
Prijavi govor mržnje
Većina internet platformi i zajednica imaju pravila i omogućavaju laku prijavu poruka mržnje administratorima ili moderatorima. Pročitajte smjernice i savjete platforme društvenih medija za zaštitu korisnika od uznemiravanja i govora mržnje. Za teže slučajeve – koji mogu predstavljati podsticanje na nasilje, uznemiravanje i/ili pretnje zabranjene zakonom – obavijestite organizacije koje se bore protiv govora mržnje i/ili podnesite pritužbu policiji (ili javnom tužiocu). Neke zemlje imaju online alate za lakše prijavljivanje govora mržnje.
Edukuj se
Možete pomoći u podizanju svijesti o govoru mržnje – na mreži ili van mreže – jednostavnim uključivanjem sa svojom porodicom i prijateljima u razgovore o tome kako sadržaj mržnje može biti štetan. Zastupajte odgovorno ponašanje i dijelite javne kampanje i obrazovne resurse.
Angažuj se
Razmislite o pridruživanju nevladinoj organizaciji ili drugoj inicijativi civilnog društva koja radi na rješavanju pitanja govora mržnje u vašoj zajednici.