Sastanak Nazdornog komiteta za sprovođenje Integrisanog programa UN
UN i Vlada zajednički rade na ostvarivanju vizije Crne Gore sa smanjenim multidimenzionalnim i prihodovnim siromaštvom.
Poštovani ministre, drage ekselencije, drage kolege iz UN-a, dame i gospodo,
Dozvolite mi da počnem tako što ću vam svima poželjeti dobrodošlicu u ovoj važnoj prilici!
UN i Vlada Crne Gore danas predstavljaju novi zajednički Okvir saradnje u oblasti održivog razvoja (UN Cooperation Framework) za period 2023-2027.
Ovaj dokument predstavlja kamen temeljac naše razvojne saradnje u narednih 5 godina. Nadovezuje se na uspješnu saradnju sa Vladom u okviru aktuelnog Integrisanog programa UN za Crnu Goru – koji je započet 2016. godine i koji je produžen za godinu dana – do kraja 2022. godine. Novi Okvir saradnje rješava ključna razvojna pitanja koja su identifikovan je kroz dubinsku analizu konteksta zemlje.
Osim analitičkog rada, proces izrade našeg novog Okvira saradnje uključivao je široke konsultacije sa organizacijama civilnog društva, razvojnim partnerima i zainteresovanim stranama, kao i sa mladima i ženama. Konačno, UN i Vlada su održale tehničke konsultacije gdje su zajednički dogovoreni ključni prioriteti novog programa.
Naš novi Okvir saradnje će se fokusirati na tri strateške prioritetne oblasti koje odgovaraju na razvoj Crne Gore i prioritete ljudskih prava:
- Inkluzivni ekonomski razvoj i održivost životne sredine;
- Razvoj ljudskog kapitala, smanjenje ranjivosti i socijalna uključenost;
- Socijalna kohezija, upravljanje usmjereno na ljude, vladavina prava i ljudska prava;
Zajedničkim radom u ove tri oblasti, UN i Vlada imaju za cilj postizanje sveobuhvatne vizije Crne Gore sa smanjenim multidimenzionalnim i prihodovnim siromaštvom. Crna Gora u kojoj postoji ubrzani napredak ka održivoj, resursno efikasnoj ekonomiji zasnovanoj na inovacijama. Gdje je životna sredina zdravija i gdje postoji povećano poštovanje ljudskih prava, socijalne pravde i inkluzije najugroženijih.
Novi Okvir saradnje je ukorijenjen u nacionalnim i međunarodnim prioritetima Crne Gore kao što su Agenda 2030, Nacionalna strategija održivog razvoja i pristupanja Evropskoj uniji. Želeo bih da istaknem jaku korelaciju između Agende 2030 i procesa pristupanja EU. Ukoliko Crna Gora ispuni sve kriterijume za pristupanje EU, Crna Gora će takođe dostići skoro 70% ciljeva Agende 2030.
Iskorištavanjem ove sinergije, posebno u tri poglavlja pravne tekovine EU – 27 (o životnoj sredini i klimatskim promjenama), 23 (o pravosuđu i osnovnim pravima) i 19 (o socijalnoj politici i zapošljavanju), vjerujemo da će naš novi zajednički program omogućiti Crnoj Gori da napravi svoje posljednje korake ka punopravnom članstvu u EU.
Okvir saradnje za 2023-2027 će biti operacionalizovan kroz rad 18 UN agencija koje će u potpunosti uskladiti svoj rad sa opštim ciljevima i prioritetima novog Okvira saradnje. Na primjer, dvije agencije – UNICEF i UNDP razvile su svoje nove 5-godišnje Programske dokumente za državu koji će također biti predstavljeni danas. Oni su u potpunosti usklađeni sa Okvirom saradnje i značajno će doprinijeti postizanju njegovih strateških prioriteta.
Uporedo sa našim zajedničkim radom na novom Okviru saradnje u održivom razvoju, UN i Vlada su takođe udružili snage na uspostavljanju Fonda za ubrzanje Crne Gore – ovo će biti lokalni udruženi fond koji će omogućiti mobilizaciju dodatnih finansijskih sredstava za podršku Crnoj Gori u ubrzavanju napretka na tri prioritetne oblasti zajedničkog programa i u postizanju ciljeva Agende 2030.
Štaviše, ovaj fond će služiti kao platforma na kojoj će Vlada, UN i donatori voditi strateške rasprave o ciljanim intervencijama gdje je potreban holističkiji pristup za rješavanje složenih razvojnih izazova.
I Okvir saradnje za održivi razvoj i Fond za ubrzanje Crne Gore predstavljeni su prošle sedmice u Njujorku tokom Političkog foruma na visokom nivou, širokoj publici – Sekretarijatu UN, državama članicama, razvojnim partnerima i pripadnicima crnogorske dijaspore. Pojačan je interes mnogih bilateralnih partnera – potencijalnih donatora.
Vjerujemo da možemo uspjeti ako poduzmemo ove napore sa svima vama koji predstavljate zemlje članice UN-a i razvojne organizacije. Zajedno možemo podržati Crnu Goru u postizanju ciljeva Agende 2030, kao i posljednjeg kilometra njenog pristupanja EU – sa obnovljenim osjećajem hitnosti s obzirom na regionalna i globalna dešavanja.
Zahvaljujem se Vladi što je na sjednici 8. jula usvojila naš Okvir saradnje u održivom razvoju. Ovo odražava snažno vlasništvo i predstavlja iskrenu nacionalnu posvećenost Agendi 2030.
Na kraju, želio bih da se zahvalim Ministarstvu vanjskih poslova koje je koordiniralo resorna ministarstva Vlade u izradi našeg zajedničkog programa zajedno sa UN.
Iskreno se radujem nastavku uspješne saradnje!