Aktivacija radi pronalaženja posla
Grupa mladih iz Podgorice i okoline učestvuju u programu za radnu aktivaciju i zapošljavanje.
Podgorica, april 2022.
Sebastijan, Jovana, Biljana i Tajson potiču iz različitih sredina, imaju drugačija interesovanja, obrazovanje i iskustvo, a povezuje ih to što su nezaposleni i što žele da se dodatno aktiviraju da bi pronašli posao.
Sa još oko 70 mladih iz Crne Gore, prijavili su se za program ,,Radna aktivacija korisnika i korisnica socijalne zaštite’’ koji sprovodi organizacija HELP u saradnji sa kancelarijom UNDP u Podgorici. Program pomaže nezaposlenim osobama da se aktiviraju i unaprijede svoje kapacitete i vještine kako bi u krajnjem pronašli zaposlenje.
Jedan od učesnika je Sebastijan Baftijari iz Podgorice koji je završio srednju školu za hemijskog laboranta. Posao u struci ga, kaže, ne privlači već bi više volio da radi u romskoj i egipćanskoj zajednici.
"Želim da nastavim da radim kao medijator - da budem posrednik između djece i roditelja i obrazovnih i drugih institucija u društvu i za to mi trebaju bolje komunikacione vještine. Zato sam se prijavio za ovaj program da naučim kako bolje da radim i komuniciram sa ljudima i da budem uspješniji u radu sa zajednicom’’, priča Baftijari.
I Tajson Boneštaj bi volio da nađe posao u zajednici u kojoj živi i, poput Sebastijana, doprinese njenom razvoju. Nakon osnovne škole radio je samo fizičke poslove.
,,Sad sam shvatio da želim da pomažem ljudima kojima je potrebna pomoć”, priča Tajson koji se za program radne aktivacije mladih prijavio jer želi da mu stručnjaci pomognu da izgradi vještine za rad sa mladima.
U program aktivacije uključila se i Jovana Đokić koja je diplomirala biologiju i volonterski se bavila eko aktivizmom. Tokom studentskih dana radila je različite poslove u inostranstvu, a onda se vratila u Crnu Goru i krenula u potragu za zaposlenjem.
"Zbog studija u inostranstvu i čestih putovanja ovdje nijesam ostvarila kontakte. Po povratku sam se trudila da se aktiviram i zbog toga sam se prijavila za učešće u projektu. Smatram da je ovo moj način da proširim svoja znanja i vještine“, priča Jelena.
Kroz ovaj program bi željela da se poveže sa stručnjacima iz različitih oblasti i da se usavršava u oblasti grafičkog dizajna.
Prema podacima Monstata, stopa nezaposlenosti mladih od 15 do 29 godina u Crnoj Gori je 2019. bila oko 22 odsto, a nakon pandemije izazvane koronavirusom taj procenat se povećao za 10 odsto. Procenat mladih koji nijesu zaposleni niti su uključeni u obrazovanje i obuku u prošloj godini iznosio je oko 26 odsto, što je, uz Albaniju i Sjevernu Makedoniju, najveći procenat u ovom regionu.
Problem nezaposlenosti posebno pogađa mlade žene koje nemaju dodatnu podršku i pomoć u usklađivanju poslovnih i privatnih obaveza.
Biljana Šarčević, jedna od učesnica programa aktivacije, prethodno je obavljala različite poslove - radila je u trgovini, taksi prevozu i održavanju higijene. Samohrana je majka dvoje djece i kaže da su je privatne obaveze sprečavale da se zaposli.
"Sad kad su mi djeca starija odlučila sam da prihvatim poziv socijalne službe i prijavim za ovaj program. Voljela bih da radim kao geronto domaćica, da pomažem starima, a kroz ovaj program mogu da osmislim način kako da pronađem taj posao”, kaže Biljana.
Učesnici programa pohađali su dvodnevni trening u Podgorici koji je, prema riječima trenera Radoja Cerovića, osmišljen tako da učesnike i učesnice podstakne da izađu iz zone komfora i odvaže se u preuzimanju lične inicijative. ,,Radimo na upravljanju emocijama i ličnoj komunikaciji, jer su ograničenja koja nas sputavaju upravo upravo u nama”, kazao je Cerović.
Nakon obuke, polaznici i polaznice će imati tromjesečnu podršku mentorki koje su stručne u oblasti rada sa mladima, zapošljavanja i socijalne politike.
"Nemogućnost pronalaska posla nije jedina prepreka sa kojom se suočavaju. Nekad je to i izostanak podrške porodice, briga o djeci, neravnopravnost na tržištu rada zbog neke različitosti i potrebno im je dodatno osnaživanje da bi postali konkurentni na tržišu rada”, kaže Marija Stajović, mentorka na projektu koja radi sa učesnicima iz Podgorice, Golubovaca i Tuzi.
Mentori će pomoći nezaposlenim učesnicima i učesnicama da, osim redovne prijave u Zavodu za zapošljavanje, kreiraju lične planove za radnu aktivaciju. ,,Svaka aktivnost biće individualno usmjerena u zavisnosti od potreba i problema sa kojima se korisnici susrijeću i u zavisnosti od onoga što žele. To može da se odnosi na pružanje obuke za kreiranje biznis plana, daljeg razvoja ,,mekih vještina'' za one koji već dosta znaju, ali im treba dodatna podrška da se adekvatno predstave”, kaže Stajović.
Projekat za radnu aktivaciju korisnika i korisnica socijalne zaštite se sprovodi u Podgorici, Tuzima, Golubovcima, Nikšiću, Plužinama, Šavniku, Bijelom Polju, Ulcinju, Baru, Rožajama. Ovaj pilot projekat se realizuje kao rezultat saradnje UNDP-ja i Ministarstva ekonomskog razvoja, Ministarstva finansija i socijalne zaštite i Zavoda za zapošljavanje – i osmišljen je na osnovu metodologije dizajn po mjeri čovjeka (human-centred design), kroz koju su analizirana iskustva i izazovi kao korisnika tako i institucija aktivnih u oblasti socijalne zaštite i zapošljavanja. Na osnovu rezultata ovog procesa, pilot projekat se fokusira na personalizovani pristup aktivaciji kroz obuke za meke vještine i intenzivno mentorstvo, a iskustva stečena kroz ovakav pristup iskoristiće se za jačanje integrisanog pristupa radnoj aktivaciji od strane sektora socijalne zaštite i zapošljavanja.
Projekat je dio šireg programa AKTIVIRAJ! koji sprovode agencije UN u Crnoj Gori, uz podršku Zajedničkog fonda Ujedinjenih nacija za ciljeve održivog razvoja, sa ciljem unapređenja sistema socijalne zaštite i aktivacije i zapošljavanja mladih.