Opredjeljenje Crne Gore da smanji emisiju gasova staklene bašte za 35% do 2030. godine jasno govori o odgovornosti i posvećenosti zemlje klimatskom odgovoru.
Podgorica, 5. novembar 2021.
Urgentnost odgovora na klimatske promjene bila je u fokusu ceremonije pod nazivom „Klimatska akcija: Poziv za buđenje“ koju su Vlada Crne Gore i sistem Ujedinjenih nacija organizivali u Vili Gorici u čast Dana Ujedinjenih nacija, 24. oktobra.
Ovogodišnji Dan UN, 76. po redu, koji je organizovan uporedo sa održavanjem Samita UN o klimatskim promjenama KOP 26 u Glazgovu, obilježava se na 15. godišnjicu članstva Crne Gore u Ujedinjenim nacijama, a takođe i na 30. godišnjicu proglašenja Crne Gore ekološkom državom.
U svom govoru, predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić istakao: „Izazovi dolaze, a vrijeme prolazi. Vi danas imate nekoliko izazova na koje svi zajedno moramo odgovoriti, a to su klimatske promjene, pandemija, a ništa manje nije značajna - energetska kriza.”
Opis: Zdravko Krivokapić, Prime Minister of Montenegro
Premijer Krivokapić je naglasio da je Crna Gora, u tom smislu, iskoračila prije trideset godina kada je proglašena ekološkom državom: „To je bio naš odgovor da sačuvamo resurse i da ne uništavamo prirodu. Međutim, to nije bilo dovoljno. I priroda ima svoje zakonitosti. Neke znamo, neke ne znamo. I upravo taj odziv i odgovor prirode mi vidimo tek kada se nesi nešto dramatično.”
Neodgovoran odnos prema izazovima koje nameću klimatske promjene donijeće nove probleme i teške posljedice. Da ne bi posljedice bile takve, udružimo se, pružimo ruku jedni drugima, zaboravimo na podjele i vodimo računa o najsvetijem što imamo, a to su vazduh, voda i zemljište.
Zdravko Krivokapić, Premijer Crne Gore
Rezidentni koordinator UN Piter Lundberg kazao je da su klimatske promjene, bez sumnje, najveći izazov koji sa kojim se čovječanstvo suočilo do sada, ističući upozorenje nauke da je riječ o crvenom alarmu za čovječanstvo.
Pariski sporazum pružio je čovječanstvu jasnu putanju za izlazak iz krize, koja podrazumijeva ambiciozan set koraka sa ciljem ograničavanja rasta temperature na 1.5°C u ovom vijeku. Odgovornost za ispunjenje tog cilja leži na svima nama, ali najviše na vladama zemalja koje donose odluke i politike.
Piter Lundberg, rezidentni koordinator UN
Lundberg je podsjetio da su Ujedinjene nacije okupile vodeće svjetske liedere i klimatske eksperte na Samitu o klimatskim promjenama u Glazgovu, kako bi došli do efikasnog združenog odgovora na klimatske promjene.
Lunberg je pozdravio čvrstu opredijeljenost Crne Gore ka zelenoj tranziciji. „Čvrsto opredjeljenje Crne Gore da do 2030. godine smanji za 35% emisiju gasova sa efektom staklene bašte, jasno govori o odgovornosti zemlje i njenoj posvećenosti suočavanju sa klimatskim proimjenama.“ – kazao je Lundberg, upućujući iskrene čestitke Crnoj Gori povodom 15. godišnjice aktivnog članstva i konstruktivnog doprinosa Ujedinjenim nacijama.
Dan Ujedinjenih nacija tradicionalno se obilježava širom svijeta u znak sjećanja na 24. oktobar 1945. godine kada je na snagu stupila Povelja Ujedinjenih nacija. Ratifikacijom tog dokumenta zvanično su osnovane Ujedinjene nacije čiji su glavni ciljevi uspostavljanje mira i bezbjednosti, podrška razvoju i društvenom progresu i zaštita ljudskih prava. Ujedinjene nacije su osnovali lideri 51 države a svjetska organizacija danas broji 193 zemlje članice. Crna Gora postala je članica Ujedinjenih nacija u junu 2006. godine, kao 192. članica organizacije.
Opis: UN Day ceremony organised jointly by the Government of Montenegro and the UN system in the country